top of page

Rozšíření možností práce s ChatGPT s využitím plugins

Také byste uvítali, kdyby ChatGPT byl schopen pracovat s aktuálními informacemi dostupnými na internetu? Mám pro vás dobrou zprávu. Open AI přichází s rozšířením ChatGPT o ChatGPT Plugins. Tedy o rozšiřující moduly, které umožní ChatGPT napojení nejen na internet, ale také na aplikace třetích stran, které jste pak schopni využívat přímo v komunikačním rozhraní ChatGPT. Tento blog bude věnován popisu těch, které považuji v tuto chvíli za nejzajímavější. Počet dostupných možností bude jistě, jak je tomu u ChatGPT zvykem, narůstat rychlím tempem.


Nejdříve je potřeba říci, že Plugins jsou zatím dostupné vybranému spektru pozvaných uživatelů z těch, kteří mají placený účet ChatGPT Plus. Máte li tento účet, který stojí jen 20 USD měsíčně, stačí se zaregistrovat do waitlistu na výše uvedeném odkazu a většinou do týdne, dvou vás Open AI pozve a můžete začít službu používat. V případě, že pozvání dostanete stačí v Settings jít do Beta features a přepnout tlačítko Plugins a všichni by tam nyní měli možnost vidět minimálně Code Interpreter, který je potřeba také zapnout. Osobně očekávám, že během dalšího měsíce, dvou bude služba dostupná všem předplatitelům ChatGPT Plus bez omezení, tak jako je to nyní s Code Interpreter.


Jaké plugins jsou tedy nejzajímavější? Za mě jsou to jednoznačně:


  • Browsing plugin

Samotný ChatGPT má jedno zásadní omezení, není propojen na internet pro získávání informací. Byl vytrénován na ohromném setu dat, ale nejsou mu dostupné nejnovější informace. Tohoto faktu si byla vědoma společnost Open AI a tento plugin, který toto omezení odstraňuje, je přímo z její dílny. Chcete li do své práce zahrnout např. srovnání nabídek od konkurence nebo požadujete přímo odkazy na relevantní zdroje v podobě webových stránek, tak je tento plugin nezastupitelný. V jisté míře takto funguje samotný MS Bing, ale není to úplně ono. U ChatGPT můžete mnohem lépe pracovat s požadavkem, který je kreativní a přitom pouze zahrnuje vstup dat z internetu. MS Bing je pořád "jen" vyhledávač.


Bezpečnost je pro OpenAI jako vždy nejvyšší prioritou. ChatGPT využívá rozhraní API vyhledávače Bing společnosti Microsoft a jeho bezpečnostní funkce, aby zajistil spolehlivost a pravdivost poskytovaných informací. Navíc respektuje preference majitelů webových stránek tím, že se vyhýbá stránkám, které nechtějí, aby byl jejich obsah prohledáván.


Kromě toho ChatGPT při generování odpovědi na vaše otázky vždy uvádí své zdroje a zobrazuje navštívené webové stránky. Tato funkce vám umožňuje ověřit si přesnost odpovědí ChatGPT, čímž je zajištěno, že se na informace, které poskytuje, můžete vždy spolehnout.


  • Retrieval plugin

Toto je něco velmi zajímavého pro vývojářské firmy přímo z dílny Open AI. Modul Retrieval ChatGPT je samostatně hostované open-source řešení pro vývojáře, kteří mohou nasadit svou verzi plugin a zaregistrovat ji u ChatGPT. Plugin využívá vestavby OpenAI a umožňuje vývojářům vybrat si vektorovou databázi včetně Milvus, Pinecone, Qdrant, Redis, Weaviate nebo Zilliz pro indexování a vyhledávání dokumentů. Zdroje informací lze s databází synchronizovat pomocí webhooks.


Uživatelé mohou získat nejrelevantnější document snippets ze svých datových zdrojů, jako jsou soubory, poznámky, e-maily nebo veřejná dokumentace, pouhým dotazem.


Tento proces nemá žádné vnější účinky a hlavní riziko se týká autorizace dat a ochrany soukromí. Vývojáři musí zajistit, aby byli oprávněni používat obsah, který přidávají do plugin pro vyhledávání, a sdílet jej v relacích ChatGPT uživatelů.


  • Wolfram plugin

Plugin Wolfram ChatGPT kombinuje schopnost generování textu v ChatGPT s výpočetním výkonem WolframAlpha, který dokáže poskytnout přesná data a řešit složité úlohy. Umožňuje ChatGPT dotazovat se Wolframu na výpočty a poskytovat výsledky uživatelům.


Kombinace těchto technologií umožňuje ChatGPT poskytovat řízení znalostí a dat a provádět netriviální výpočty. Kromě toho Wolfram poskytuje aktuální data a vlastní vizualizace.


  • Keywords research plugin

Je potřeba říci, že tento plugin byl pouze oznámen a není zatím dostupný. Výzkum klíčových slov zahrnuje - nalezení správných klíčových slov a určení primárních a sekundárních klíčových slov, která jsou zásadní pro umístění ve vyhledávání v Google.


Místo používání několika nástrojů SEO můžete jednoduše použít doplněk Keywords research ChatGPT, který tento proces zjednoduší tím, že umožní zadat adresu URL blogu nebo základní klíčové slovo a vygeneruje seznam potenciálních klíčových slov s objemem vyhledávání a obtížností klíčových slov.


Tento doplněk ChatGPT od společnosti ChatSonic dokáže také vytvořit seznam relevantních sekundárních klíčových slov pro zlepšení SEO pozic pro konkrétní klíčové slovo. Pomocí tohoto plugin můžete snadno zefektivnit výzkum klíčových slov a vytvářet optimalizovaný obsah pro vyhledávače.


  • Code Interpreter plugin

Přiznám se, že jsem tento plugin doplnil do blogu dodatečně, když se objevil ve verzi dostupné všem uživatelům programu ChatGPT Plus 11.7. 2023.


Jedná se totiž o plugin, se kterým jste schopni dělat téměř zázračné věci. Já jeho hlavní přínos vidím v rychlé analýze dat spolu s jejich interpretací a vizualizací. Ohromnou výhodou je, že data můžete nahrát jako soubor např. ve formátu CSV a stejně tak je pak stáhnout. Můžete chtít výsledný výstup vygenerovat jako kód v Python, což je vynikající pro prezentaci dat na webu apod. Když se bude jednat o velké datasety můžete nejdřív chtít data vyčistit, tedy požádáte o zjištění nekonzistencí, které před samotným procesovaním doplníte, opravíte, odstraníte.


Můžete např. nahrát prodejní výsledky svých jednotlivých obchodních partnerů nebo obchodníků a promptem typu :"Řekni mi jaké poznatky jsi schopen zjistit z těchto dat" získat souvislosti, které by vás jinak nenapadli. To samé lze s firemními finančními daty apod. Nemá samozřejmě smysl analyzovat dataset s dvěma obchodníky za 12 měsíců, ale máte li třeba desítky partnerů, už to "ručně" není triviální. Samozřejmě je mnohem lepší prompty a celou komunikaci vést v angličtině, jak jsme si vysvětlovali v minulém blogu.


Jste li vývojářská firma můžete chtít tímto způsobem analyzovat třeba logy ze své aplikace, požadavky z Helpdesk apod. Práce, na kterou byste jinak potřebovali minimálně juniorního Data Analyst je schopen zvládnout ChatGPT za pár dolarů měsíčně.


Popsané plugins jsou ty nejzajímavější pro mě a moji práci. V současné době je jistým omezením, že můžete v rámci jednoho vlákna, tedy spuštěné komunikace, pracovat jen se třemi plugin současně. Např. stáhnout dostupná data z internetu pomocí Browser plugin a provést jejich analýzu s Code Interpreter a vytvoření grafu pro webovou stránku jako kód v Python.


Kromě popsaných plugin v tuto chvíli již existuje celá řada dalších rozšíření, které jsou využitelné jak pro byznys, tak osobně. Velmi zajímavé je například rozšíření od Expedia, kde můžete dotazováním získat přehledy o doporučených hotelech v definovaném místě, zajímavých památkách, co chcete navštívit, kolik stojí letenka a jak dlouho let trvá a řadu dalších věcí k cestování. Pro lidi, kteří hojně nakupují se může nákupním asistentem stát rozšíření od Klarna, která je bezkonkurenční díky práci s více jak půl milionem obchodníků, kde dokáže prohledávat ceny, hledat zajímavé nabídky a to vše jen slovním zadáním. Pro lidi učící se jazyky může být velmi zajímavý plugin od Speak atd. Jak jsem již zmínil v úvodu, množství dostupných plugin bude určitě strmě narůstat.121 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


Petr Adamek
Petr Adamek
Jul 12, 2023

12.7. doplněn popis plugin Code Interpreter

Like
bottom of page