top of page

Jak na to, když chcete akceptovat platby v Bitcoinech

Asi každý z vás zaznamenal humbuk, když Elon Musk vypustil tweet, že Tesla bude přijímat platby za vozy v Bitcoinech. Sice to za pár dní zase zrušil, ale třeba jste si v té chvíli řekli, co by to znamenalo, kdyby také moje firma přijímala platby v kryptoměnách. Jakmile se rozhodnete začít přijímat platby v Bitcoinech (dále jen BTC), případně jiných kryptoměnách, je relativně snadné s tím začít. Zde je popis toho, co musíte udělat:


Určete, jaké způsoby krypto plateb budete používat


Vzhledem k tomu, že BTC je velmi volatilní, někteří majitelé rádi vymění své BTC za hotovost krátce po jejich obdržení. Jiní si své BTC drží v naději, že jejich hodnota bude nadále stoupat a vydělají nakonec více. Věřte tomu nebo ne, ale tyto strategie ovlivní to, jakou technologii budete pro příjem a správu kryptoměn muset použít.


Najděte si bitcoinovou peněženku


Lidé, kteří s kryptoměnami začínají, mohou být překvapeni, že pokud jde o peněženky, existuje spousta možností, které je třeba zvážit. Nejde jen o výběr poskytovatele, ve skutečnosti existují také různé typy, i když se mnohé názvy, které uslyšíte, překrývají. Zde jsou typy peněženek, na které při hledání narazíte (záměrně nepřekládáme anglické názvy): Hard Wallet, Soft Wallet, Cold Wallet, Hot Wallet, mobilní nebo digitální peněženky.


Hard Wallet: často také nazývaná "hardwarová peněženka". Hard Wallet je v podstatě offline nástroj pro ukládání krypta - něco jako flash disk. Jsou považovány za nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměn, a proto jsou vhodné pro podnikatele, kteří plánují držet své BTC delší dobu. Pevné peněženky mohou být také dobrým nápadem pro majitele firem, kteří plánují přijímat velké množství BTC.


Soft Wallet: Také často nazývaná "softwarová peněženka". Soft peněženky jsou méně bezpečné než Cold nebo Hard peněženky, ale mohou být dobrou volbou pro majitele podniků, kteří plánují okamžitou výměnu kryptoměny za hotovost. Většina digitálních peněženek jsou také softwarové peněženky.


Cold Wallet: jsou peněženky, které nejsou připojeny k internetu. Pokud máte Hard peněženku, je to pravděpodobně také Cold peněženka. Je to nejbezpečnější způsob dlouhodobého uložení vašich kryptoměn.


Hot Wallet: jsou připojeny k internetu, což je činí zranitelnějšími vůči online útokům. Naopak to ale znamená, že připojení k internetu také usnadňuje obchodování s BTC. To může být lákavé pro majitele firem, kteří plánují vydělanými BTC platit ostatním.


Digitální peněženka: Digitální peněženky jsou obvykle uživatelsky přívětivější než Hard nebo Cold peněženky. Známé firmy jako Coinbase a BitPay mají propracované integrace, které se snadno propojí s hlavními platformami elektronického obchodování. Majitelé firem mohou z digitální peněženky posílat faktury, přijímat platby v kryptoměnách, vystavovat faktury na vrácení peněz a mnoho dalšího. Uživatelé mohou také vytvářet přehledy, které jim pomohou spravovat daně. Zde je potřeba říci, že český daňový systém je velmi rigidní a o zaúčtování BTC plateb se poraďte se svým daňovým poradcem neboť žádná kryptoměna není ve skutečnosti z daňového pohledu cizí měnou.


Mobilní peněženka: Některé kryptoměnové peněženky jsou k dispozici pouze jako mobilní aplikace, ale každá kryptoměnová peněženka, kterou máte v telefonu, je mobilní peněženka. Majitelé firem, kteří podnikají mimo kancelář s počítačem by pravděpodobně měli zvážit peněženku, ke které mají přístup jak v telefonu, tak v počítači.


Najděte si zpracovatele plateb v kryptoměnách tzv. Payment processor


Jakmile začnete přijímat platby v kryptoměnách, budete pravděpodobně chtít způsob, jak je převést na „normální“ měnu. K tomu slouží zpracovatelé plateb v BTC. Zpracovatelé plateb umožňují uživatelům převést jejich kryptoměnu na fiat (státem vydanou měnu), jako jsou dolary nebo eura, koruny atd.


Také zde mají některé digitální peněženky výhodu. Například BitPay nebo AlfaCoin je peněženka i platební procesor. Zákazníci mohou své platby v kryptoměnách automaticky převádět na dolary a následně posílat výdělky z BitPay/AlfaCoin na bankovní účet své firmy v lokální měně. Coingate je také jeden z významných procesorů s podporou zákazníků v ČR.


Přijímejte platby v kryptoměnách


Existuje několik různých způsobů, jak přijímat platby v kryptoměnách: fakturace, přidání možnosti platby v BTC na webové stránky e-shopu nebo „hotovostní“ přijímání plateb v BTC. V závislosti na vaší digitální peněžence může být přijímání BTC na vašich webových stránkách stejně snadné jako povolení pluginu. Když se zákazníci dostanou k platební části procesu odhlášení, uvidí možnost platit v BTC.


Kryptoměnám nakloněným majitelům podniků, kteří mají zájem přijímat kryptoměny při osobních transakcích, mohou pomoci QR kódů. Zákazníci jednoduše naskenují vámi nabízený QR kód pomocí aplikace digitální peněženky. Požadované informace, včetně adresy vaší digitální peněženky a požadovaná platba se vyplní automaticky. Zákazník odešle finanční prostředky a platba je dokončena.


Další možnosti platby kryptoměnami


Bitcoin je možná nejznámější kryptoměna na trhu, ale rozhodně není jediná. Pokud se ve svém podniku chystáte přijímat Bitcoin, možná byste měli do seznamu platebních možností přidat i tyto další kryptoměny jako ETH (Ethereum), která je druhou nejznámější kryptoměnou s mnoha velmi zajímavými vlastnostmi a osobně Ethereum protokol považuji za úžasný krok kupředu ve využití blockchainu, který je stavebním kamenem každé kryptoměny. Více v našem blogu o Smart kontraktech a automatizaci. Za zmínku stojí ještě LTC (Litecoin) a Bitcoin Cash. Nic ostatního pro reálný byznys již není zajímavé. Jestli tedy na sebe nechcete přitáhnout pozornost jako Musk a nezačnete přijímat sranda kryptoměnu Dogecoin.


Budete li chtít prodiskutovat praktickou vhodnost kryptoměnových plateb ve vašem podnikání, případně využití technologie blockchain, neváhejte se na nás obrátit.

24 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page