top of page

Ethereum blockchain mění konsensuální mechanismus - nová příležitost pro business aplikace

V tomto příspěvku se chceme podívat na to, jak změna v konsensuálním mechanismu zápisu do blockchain Ethereum, ovlivní business využití této blockchainové technologie. Nebudu se zde zabývat kryptoměnou Ether (ETH), která tento blockchain "pohání".


V těchto dnech se po dlouhé přípravě schyluje k události zvané "the Merge", kdy dojde k propojení dvou větví blockchainu Ethereum. Mainnet, který v tuto chvíli používá jako konsensuální mechanismus Proof-of-Work (POW), spočívající v energeticky enormně náročném hledání řešení složitých kryptografických úloh s "těžbou" ETH jako odměny pro úspěšného řešitele se spojí s blockchainem zvaným Beacon chain, který již zkušebně používá konsensuální mechanismus Proof-of-Stake (POS). Výsledný blockchain bude následně používat konsensuální mechanismus POS.


Zde si dovolím trochu odbočit a doufejme jednoduše popsat co to je POS. POS je typ konsensuálního mechanismu, který se v blockchainech používá k dosažení distribuovaného konsensu. Při POW těžaři prokazují, že disponují kapitálem tím, že vynakládají energii nutnou pro řešení kryptografických úloh. Jedná se o gigantické investice do výpočetního výkonu se spotřebou energie odpovídající středně velkým státům. Naproti tomu v POS validátoři přímo vkládají kapitál ve formě etherů (konkrétně 32 ETH) do Smart kontraktů na platformě Ethereum. Tento vsazený ether pak funguje jako zástava, která může být zničena, pokud se validátor chová nepoctivě nebo liknavě. Validátor je pak zodpovědný za vytváření nových bloků v blockchainu a kontrolu platnosti nových bloků, které jsou propagovány v síti.


Nyní, proč to má význam? Když pominu zatraktivnění kryptoměny ETH, je zde nezanedbatelný business potenciál. Ethereum blockchain byl od začátku navržen jako platforma, která by neměla jen federalizovat a decentralizovat měnu, tak jak je tomu u Bitcoin, ale primárně byla navržena pro transformaci obchodních transakcí pomocí softwarové funkcionality zvané Smart kontrakty v prostředí, kde je absolutní "nedůvěra" mezi oběma stranami transakce, protože se třeba vůbec ani neznají. Tato převratná funkcionalita byla po celou dobu od vzniku této platformy limitována vyššími náklady na jednotlivé transakce dané POW mechanismem. Nyní, kdy poklesne energetická náročnost provozu Ethereum sítě až o předpokládaných 99%, zároveň se významně sníží vstupní náklady pro účastníky/validátory, lze očekávat raketový nárůst aplikací, které tuto funkcionalitu používají.


Chcete li zjistit, jestli blockchainové technologie mohou pomoci také ve vašem podnikání , neváhejte nás kontaktovat.21 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page